חיפוש
חיפוש

הכירו את ה- "InsurTool" – עושה סדר בנתונים

יצירתיות, שאיפה לחדשנות ופלאי הטכנולוגיה – הם מאפיינים שעומדים מאחורי כלי הניתוח של התוצאות הכספיות של משק הביטוח, הפנסיה והגמל הישראלי. הכלי שפותח על ידי עובדי ה- FSO (רואי חשבון ואקטוארים) הפך כבר לשם דבר בקרב בכירי ענף הביטוח והפנסיה והאנליסטים, ומריבתם מצפים לו מדי רבעון.

אז מהו אותו כלי, המכונה ב-EY "InsurTool"? מדובר למעשה באיסוף דאטה של חברות הביטוח, קרנות הפנסיה וקופות הגמל בשוק הישראלי וניתוחו בצורה יצירתית, נגישה ואינטראקטיבית. "חברות הביטוח והפנסיה", מסביר יוסי סבג, מנהל בכיר במחלקת האקטואריה ב- FSO בפירמת EY, "מפרסמות מדי רבעון דוחות כספיים לציבור, וכולם יכולים לצפות במידע. בעבר, גם אנחנו וגם חברות הביטוח והפנסיה היינו אוספים את המידע ומבצעים חישובים בצורה ידנית ודי מיושנת[YA1] . הנתונים הללו הם הבסיס להבנת מצבה של החברה, להשוואה שלה מול חברות אחרות וגם לצורך זיהוי מגמות שונות בין החברות. לפני מספר שנים שיערנו שניתן לבצע את האיסוף ואת הניתוח בצורה יעילה יותר. אחרי הכל, כבר הצטברה אצלנו דאטה משמעותית של למעלה מעשור של כל חברות הביטוח והפנסיה בישראל. באמצעות הכלי שפיתחנו, יצרנו ניתוח והצגה של הנתונים בצורה מתקדמת וויזואלית יותר".

"המקור של הנתונים", מוסיף יהודה אסייג, מנהל בכיר ב-FSO , "הוא בדוחות כספיים של חברות הביטוח והפנסיה המתפרסמים אחת לרבעון. הייחודיות בכלי שפיתחנו היא הנגשת המידע באופן וויזואלי של המידע המפורסם וגם בחדשנות הניתוח. ביצענו ניתוחים, ערכנו חישובים והצגנוKPIs המשמשים בסיס להשוואת החברות במשק הישראלי". יוסי הוסיף, "בסופו של דבר הנגשת המידע עמדה לעינינו. יש המון מידע שקיים ולנו היה חשוב לרכז ולעבד אותו באופן חדשני. מדובר בכלי שמתעדכן בכל רבעון, מיד עם פרסום הדוחות הכספיים של משק הביטוח והפנסיה".

לדברי יהודה כלל הנתונים גם יחד והאופן שבו הם מוצגים יכולים להצביע על מגמות, הן ענפיות והן פרטנית לחברה מסוימת, וכן לייצר השוואה בין חברות הביטוח. "כל אחד", הוא אומר, "יכול לבחון את הנתונים האלה, לאסוף אותם ולנתח. אבל אנחנו בנינו שיטת עבודה מהירה ואוטומטית לחלוטין. למעשה, עבור חברות הביטוח והפנסיה וכמובן עבור המשתמשים במידע מדובר בחיסכון זמן משמעותי״.

מה מייחד את הניתוח שמבצע הכלי הזה?

יוסי: "הניתוח שלנו מראה כיצד החברה נראית ביחס לחברות אחרות, ביחס לשוק בכלל. באמצעות הכלי שלנו ניתן להבין איך הנתונים של חברה אחת מתכתבים עם הנתונים של יתר החברות. המידע הוא עשיר ביותר והפרזנטציה עצמה היא חדשנית. מעבר לכך, המידע זמין מהר. כלומר, ברגע שמסתיים רבעון והחברות מפרסמות את הדוחות הכספיים, הכלי כבר מתעדכן אוטומטית עם כלל הנתונים החדשים ועם הניתוח בהתאם לכך. לא רק חברות הביטוח משתמשות בזה, אלא גם גורמים נוספים כמו אנליסטים, בתי השקעות ובעצם כל מי שמעוניין במידע בנושא".  

יהודה: "הכלי הושק לפני כשנתיים והיום בלתי אפשרי לחזור אחורה. עכשיו, בכל פעם שמסתיים רבעון אנחנו כבר מקבלים פניות ובקשות לקבל את העדכון הבא. קל להתרגל לניתוח, לוויזואליזציה".

"האיסוף והניתוח של הנתונים נעשה בצורה ממוחשבת ועצמאית. המידע נשאב בצורה אוטומטית ועובר לשלב ניתוח ממוחשב". מדגיש יוסי.

יש מגמות שניתן להצביע עליהן בזכות הכלי הזה שלא הבחינו בהן קודם?

יהודה: "בהחלט. לאורך השנים ניתן להבחין במגמות שונות ומעניינות שאנחנו מנתחים (מעל עשור) באמצעות הכלי. ראינו אנשי ביטוח בכירים, שנחשפו לניתוח ולמגמות השונות שעלו מהניתוחים והיו מופתעים ומסוקרנים, והכי הכלי מאד פשוט ונוח למשתמש ".

לפרטים נוספים

יהודה אסייג

יוסי סבאג

Scroll to Top

דברו איתנו