Search
Search

כנס הנדל"ן של EY – בתשובות לשאלות הבוערות

מה חושב הבעלים והמנכ"ל של ישראל קנדה, ברק רוזן, על עליות הריבית במשק והשפעתן על שוק הנדל"ן וכיצד פועלים בשוק הנדל"ן בתקופה כזו מאתגרת? כיצד לפי מייסד ומנכ"ל G city, חיים כצמן, השפיעה מגפת הקורונה על הנדל"ן המסחרי הגלובלי? כיצד נערכים מנכ"לים מובילים להתמודדות עם האתגרים וההזדמנויות בשוק הנדל"ן לאור ההתפתחויות הכלכליות העכשוויות? ואיך מתמודדים עם המציאות של סביבת הריבית הנוכחית?

גם השנה ייפגשו בכירי תעשיית הנדל"ן בכנס שמארגנת EY ושיתקיים ב-22 ביוני, בשעות הבוקר, במלון דיויד אינטרקונטיננטל בתל אביב. הכנס נערך בשיתוף עם משרד עוה"ד שטיינמץ, הרינג, גורמן ושות' ובחסות בנק הפועלים, רובי קפיטל ולידר שוקי הון.

 "כמו בכל שנה אנחנו מצפים ליותר מאלף נוכחים בכנס", מספר איתי בר חיים שותף, תחום נדל"ן, EY. "בכנס ייקחו חלק בעלים ומנכ"לים של החברות המובילות בשוק הנדל"ן, ויהיה מעניין מאוד לשמוע את התשובות שלהם לשאלות הבוערות ביותר בתעשייה".

לדברי בר חיים, במרכז הכנס הפעם האתגרים וההזדמנויות הניצבים בפני השוק בשנה הקרובה. זאת, לאור האינפלציה ועליות הריבית המשפיעות על רבים – הן על משקי הבית בשוק המשכנתאות הביתיות והן על חברות הנדל"ן והמשקיעים. "האם מחירי הדיור ירדו נוכח הירידה החדה בביקושים?", שואל בר חיים, "האם צפוי שינוי בשווי הנכסים נוכח הריבית הגבוהה? מה עתיד שוק המשרדים לאור ההאטה בשוק ההייטק? וכמה משפיעה עליית הריבית על הצריכה בקניונים?"

את הכנס תפתח הרצאתו של דב קוטלר, מנכ"ל בנק הפועלים אשר יסקור את נקודת המבט של הבנק על שוק הנדל"ן. אחריו יתקיים פאנל מרכזי בנושא האתגרים וההזדמנויות של שוק הדיור בישראל. בפאנל זה ישתתפו רון אבידן, מנכ"ל אזורים, דפנה הרלב, מנכ"לית אביב חברה לייזום וניהול נדל"ן וקבוצת אביב, שאול לוטן, מנכ"ל קבוצת לוינשטין, חיים פייגלין, סגן נשיא ויו"ר אגף יזמות ובנייה בהתאחדות הקבלנית בונה הארץ ומנכ"ל צמח המרמן. בנוסף, ישתתפו במושב זה גם נחשון קיויתי, יו"ר ובעלים ב.ס.ר הנדסה ופיתוח ומיכה קליין, מנכ"ל אפריקה ישראל.

הבעלים והמנכ"ל של קבוצת ישראל קנדה, ברק רוזן יספר על הדרכים היצירתיות שמצא כדי לשווק נדל"ן בתקופה מאתגרת זו. כמו כן, תתקיים שיחה אישית עם חיים כצמן, מייסד ומנכ"ל G city, שיספר על האופן שבו השפיעה הקורונה על הנדל"ן המסחרי הגלובלי, אם בכלל, וכיצד הוא מושפע מהסביבה האינפלציונית.

ואם באתגרים עסקינן, שאלה שעדיין לא ברורה התשובה עליה היא השפעת העלאות הריבית על הנדל"ן המניב בישראל. במושב תחת הכותרת "נדל"ן מניב בסביבה מאקרו דינמית", ננסה להכריע באשר לשאלת שוויים של נכסים אלו. סוגייה זו טרם הובררה משום שאף שהייתה תחושה כי ככל שהריבית תעלה שווי הנכסים ירד – הרי שבפועל אין מספיק תנועה של עסקאות והמרווחים הקיימים בשוק הישראלי עדיין גבוהים מהמקובל בשווקים דומים בעולם.

"בכלל", אומר בר חיים",  בשלב הזה אין כמעט עסקאות – בעלי הנכסים אינם לחוצים למכור ומי שמחפש השקעה גם לא לחוץ לקנות לאור עלות הריבית הגבוהה והאלטרנטיבה בפיקדונות".

כדי לנסות ולענות על השאלה הזו, הוזמנו לפאנל דוד זבידה, ירון רוקמן, מנכ"ל אשטרום נכסים, שרון שוופי, יו"ר דירקטוריון מניבים קרן הריט החדשה, חי גאליס, מנכ"ל ביג מרכזי קניות ואופיר שריד, מנכ"ל מליסרון.  

אלי כרמון, סמנכ"ל הכספים של מיקרוסופט ישראל מחקר ופיתוח, ייתן לנו את נקודת המבט של ענקית הטכנולוגיה מיקרוסופט ישראל כשוכרת בשביל לקבל קריאת כיוון לאן הולך שוק המשרדים.

נשמע בדיון כיצד הסביבה הכלכלית משפיעה על הצריכה בקניונים. האם הניסיון לצנן את האינפלציה באמצעות העלאת הריבית באמת עובד בפועל? והאם וכיצד הם רואים זאת בתנועה בקניונים – הן ברמת כמות המבקרים והן בהיקף הפדיונות.

כנס הנדל"ן של EY יינעל במושב העוסק במימון נדל"ן ויעסוק בשאלות איך והאם כדאי לחשב מסלול מחדש במציאות המשתנה. במושב זה ישתתפו רונית הראל בן-זאב, מנכ"לית S&P מעלות, ליאת חזות, מנהלת תחום השקעות לא סחירות בכלל ביטוח ופיננסים, יעקב ניצן, מנכ"ל רובי קפיטל מימון והשקעות נדל"ן, פלג פאר, מנכ"ל משותף, לידר שוקי הון ומנכ"ל לידר הנפקות וקלרה צברגל, מנהלת סקטור הנדל"ן בבנק הפועלים.

Scroll to Top