חיפוש
חיפוש

הרכבת יצאה מהתחנה: חקיקת מס מינימלי גלובלי אושרה לאימוץ באיחוד האירופי

רוצים לקבל את העדכונים שלנו ישירות למייל?

אתמול, ב-12 לדצמבר 2022, מדינות האיחוד האירופי הגיעו להסכמה פה אחד על אימוץ רשמי של דירקטיבה של מס מינימלי גלובלי, הידועה כ"Pillar Two", וזאת במסגרת רפורמת המיסוי הבינלאומי של ה-OECD. בהתאם, דירקטיבת Pillar Two תאומץ בחקיקות הפנימיות של המדינות החברות באיחוד האירופי עד לסוף 2023. כניסה לתוקף צפויה ב-1 לינואר 2024.

ככלל, מטרתה של דירקטיבה זו הינה להביא להחלה של מס מינימלי גלובלי בשיעור של 15% על תאגידים בינלאומיים עם מחזור הכנסות של מעל 750 מיליון אירו בשנה בתנאים מסוימים.

התפתחות משמעותית זו מביאה למצב שמדינות האיחוד האירופי יהיו החלוצות ביישום הכללים והעקרונות שגובשו על ידי ה-20G וה-OECD בנושא זה, וצפויה להביא לאפקט "דומינו", בו גם מדינות מחוץ לאיחוד האירופי יקדמו חקיקה זו. ככלל, בהתאם למנגנון של כללי ה- Pillar, די בכך שקבוצה רב לאומית תפעל במדינה אחת אשר מאמצת את הכללים, כדי שיחול חיוב במס מינימלי גלובלי על הכנסות הקבוצה.

תחולה במדינות ה-EU:

  • החל מ-1 לינואר 2024 יחול ה-IIR- Income Inclusion Rule  
  • החל מ-1 לינואר 2025 יחול ה-UTPR- Under Tax Payment Rule

על כל החברות שעשויות להיכנס בגדרי החקיקה לבצע Impact Assessment על מנת להעריך את ההשפעות הצפויות, לזהות נקודות חולשה בצד הזדמנויות, ולתכנן כיצד הארגון יתמודד עם נטל הדיווח הכבד הצפוי בכל המדינות בהן הן פועלות.

EY פיתחה כלי ניתוח ייעודי לביצוע Impact Assessment ואנו מזמינים את כל החברות לקבוע פגישות ייעוץ על-מנת להתחיל בתהליך זה בהקדם האפשרי.

לפרטים נוספים

ירון כפרי

מוטי תגר

רם גרגיר

דפנה ליבר

רוצים לקבל את העדכונים שלנו ישירות למייל?

Scroll to Top