חיפוש
חיפוש

NIS2 – המהפכה באבטחת סייבר באיחוד האירופי

Picture of תומר מאור

תומר מאור

Head Of Advanced Security Center

Picture of שרון כהן

שרון כהן

Partner, Cyber

העדכונים העיקריים שמביאה איתה הגרסה השנייה של הוראת הרשת ומערכות המידע (NIS2) וכיצד הארגון שלך יכול להתכונן.

האיחוד האירופי עומד בפני שינויים מרחיקי לכת בתחום אבטחת הסייבר עם הגעתה של דירקטיבת NIS2. הגרסה המעודכנת של הדירקטיבה מבטיחה להתאים את האיחוד לאיומי הסייבר המתפתחים ולהבטיח רמה גבוהה יותר של חוסן ואבטחה דיגיטלית. בואו נצלול לעומק ונבין מה מביאה איתה NIS2 וכיצד ארגונים יכולים להיערך לקראתה.

הרחבת מעגל הארגונים תחת רגולציה

NIS2 מגדילה באופן משמעותי את מספר הסקטורים והארגונים הנתונים לפיקוח. הדירקטיבה מגדירה שתי קטגוריות – ארגונים חיוניים וחשובים, כאשר שתיהן כפופות לדרישות אבטחה זהות. ההבדל העיקרי טמון ברמת הפיקוח והסנקציות. משמעות הדבר היא שיותר ארגונים ייכללו תחת הרגולציה ויידרשו לעמוד בסטנדרטים מחמירים של אבטחת סייבר.

דגש על אבטחת שרשראות אספקה

נקודה מעניינת ב-NIS2 היא הדגש המיוחד על אבטחת שרשראות אספקה קריטיות. ארגונים יהיו אחראים לנהל סיכוני סייבר לא רק בתוך הארגון עצמו, אלא גם מול ספקים וצדדים שלישיים. מה שמרתק הוא שגם אם הארגון שלכם אינו נופל ישירות תחת NIS2, עדיין תוכלו להרגיש את ההשפעה אם אתם מספקים שירותים ללקוחות שכן. לכן, כדאי להתכונן לדרישות אבטחה מוגברות מצד השותפים העסקיים שלכם.

אחריות ההנהלה לאבטחת סייבר

NIS2 מטילה אחריות ברורה על כתפי הנהלת הארגונים בכל הקשור לאבטחת סייבר. המנהלים יידרשו לבצע הערכות סיכונים, לאשר תוכניות טיפול ולעבור הכשרות ייעודיות. מדובר לא רק בטכנולוגיה, אלא בתרבות ארגונית של מודעות ואחריות לנושא. יתרה מכך, לא רק המנהלים, אלא גם העובדים צפויים לעבור הדרכות והכשרות בתחום.

שיתוף פעולה ומידע בין מדינות האיחוד

הדירקטיבה החדשה שמה דגש רב על שיתוף פעולה ומידע בין מדינות האיחוד האירופי. סוכנות הסייבר האירופית (ENISA) תקים מאגר מרכזי לחשיפת פגיעויות ולשיתוף ידע. בנוסף, ארגונים יחויבו לדווח על אירועי סייבר בטווחי זמן מוגדרים ובפירוט נרחב יותר. כל המידע שייאסף יעובד ויופץ בחזרה לארגונים, כדי שכולם ילמדו מניסיון האחרים ויחזקו את ההגנה הכוללת.

צעדים מעשיים להיערכות

אז מה כדאי לעשות כבר עכשיו? ראשית, בדקו האם הארגון שלכם נופל תחת NIS2. הדירקטיבה צפויה להיכנס לתוקף באוקטובר 2024 וארגונים יידרשו להירשם עד אפריל 2025. אך אל תמתינו לרגע האחרון. התחילו כבר עכשיו להעריך את רמת האבטחה שלכם, לזהות פערים ולבנות תוכנית עבודה מפורטת. זכרו, מדובר בתהליך מתמשך ולא במירוץ ספרינט. ככל שתתחילו מוקדם יותר, כך תהיו מוכנים יותר.

לסיכום, NIS2 מסמנת עידן חדש של אבטחת סייבר באיחוד האירופי. היא מרחיבה את מעגל הארגונים תחת רגולציה, מחמירה את הדרישות ומחזקת את שיתוף הפעולה. ארגונים שייערכו כראוי ויטמיעו תרבות של אבטחה, לא רק יעמדו בדרישות החוק, אלא גם ייהנו מחוסן משופר ומאמון הלקוחות בעולם הדיגיטלי המאתגר של ימינו. NIS2 היא הזדמנות לארגונים להתקדם ולהוביל את התחום, וכדאי לנצל אותה נכון.

אנחנו ב-EY  מבינים את האתגרים והמורכבויות הכרוכים בהיערכות ל-NIS2 . עם הניסיון הרב שצברנו בליווי ארגונים בתהליכי אבטחת סייבר ועמידה ברגולציות, אנו מציעים את שירותינו המקצועיים כדי לסייע לכם להתכונן בצורה מיטבית. צוות המומחים שלנו יערוך הערכת מצב מקיפה, יגבש אסטרטגיה ותוכנית פעולה מותאמות לארגון שלכם, וילווה אתכם ביישום מלא של דרישות NIS2. אנו מחויבים להבטיח את מוכנותכם המלאה ולהצעיד אתכם קדימה בעולם הדיגיטלי המתפתח.

אל תחכו לרגע האחרון וצרו איתנו קשר.

לפרטים נוספים

תומר מאור

שרון כהן

Scroll to Top